Wiercenie rdzeniowe w twardych materiałach budowlanych, wiertła koronowe-diamentowe i otwornice do gresu.

Wykonywanie prac w twardych materiałach budowlanych wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Możemy się spotkać z wieloma różnymi sytuacjami, w których konieczna będzie obróbka materiałów, które mają wysoki poziom twardości. W tej sytuacji trzeba będzie mieć do swojej dyspozycji odpowiednie narzędzia, które poradzą sobie w pracy z twardymi materiałami. Najczęściej w grę wchodzą różnego rodzaju narzędzia diamentowe i wiertnice diamentowe , które najlepiej sobie poradzą nawet z najtwardszymi materiałami. Wśród tych często wykonywanych prac znajduje się wiercenie diamentowe , jeśli w grę wchodzą twarde materiały w tej sytuacji znalezienie odpowiednich narzędzie będzie istotną kwestią. Co więc warto mieć na swoim wyposażeniu, gdy konieczne będzie wiercenie w twardych materiałach?

Wiercenie w betonie zbrojonym

Wymagającym materiałem będzie między innymi beton zbrojony i wiercenie w tym materiale  wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi. Wykorzystuje się między innymi dość często wiertła koronowe diamentowe do betonu zbrojonego i mocne wiertnice diamentowe np.tajwańskiej firmy AGP.  To  propozycja, która sprawdza się w praktyce i wykazuje bardzo wysoką skuteczność jeśli chodzi o wiercenie rdzeniowe. To rozwiązanie, które po odpowiednim przygotowaniu sprawia, że wiertła koronowe diamentowe wchodzą w  beton zbrojony jak w przysłowiowe masło. i nie ma obaw że coś Ci odpadnie 😉 . W przypadku wiercenia w betonie zbrojonym będzie trzeba przygotować się na trudniejsza przeprawę niż w sytuacji, gdy wierci się w cegle bądź pustaku. Beton jest wymagającym materiałem, w związku z czym bez właściwych wierteł właściwie wykonanie prac (bez naruszania konstrukcji budynku)w tym materiale będzie trudne w realizacji. Warto więc szukać dobrych narzędzi, by sobie to ułatwić.

Różne rodzaje wierteł do betonu 

W przypadku wykonywania otworów w betonie w grę wchodzić mogą różne prace, które będą konieczne do wykonania. Dlatego tak istotne będzie znalezienie właściwego wiertła do określonych prac. Poza klasycznymi wiertłami na mokro znaleźć można także różnorakie otwornice do betonu na sucho, których wykorzystywanie jest również bardzo popularne w szczególności w budynkach zamieszkałych gdzie użycie wody staje się kłopotliwe. Wystarczy wymienić specjalnie przygotowywane wiertła pod puszki elektryczne do wiercenia w betonie na sucho używanych w dużych ilościach przez elektryków. W sytuacji gdy w grę wchodzi wykonywanie stosunkowo dużego otworu bez dobrej jakości otwornicy diamentowej nie będziemy w stanie tego wykonać. Dlatego jeśli będzie się planowało jakieś prace w betonie, w tym wiercenie konieczne będzie sięgnięcie po wysokiej jakości narzędzia diamentowe. 

Wiercenie w gresie – twardy, ale kruszący się materiał 

Przygotowując się do wiercenia w gresie możemy stanąć przed koniecznością użycia specjalnych szykoobrotowych otwornic do gresu z mocowaniem m14 na szlifierki kątowe. Jest to wiertło z posypem diamentowym wykonanym próżniowym. Gres to materiał z wysokim poziomem twardości, który jednocześnie jest jednak takim materiałem, z którym należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ może pojawić się ryzyko odprysków. Dlatego wybierając otwornice do gresu do wiercenia w gresach na sucho decydujemy się  na narzędzia specjalistyczne, które jest przygotowane właśnie z myślą o tym konkretnym materiale. To kwestia o fundamentalnym znaczeniu, by wykonać tego typu prace w profesjonalny sposób. 

Jak zadbać o narzędzia po wykonaniu prac 

Oczywiście narzędzia diamentowe dają bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o pracę w twardych materiałach budowlanych , ale jednocześnie trzeba być świadomym tego, że te materiały są wymagające i narzędzia ulegają zniszczeniu. Sposobem na to, by przywrócić je do życia będzie np. regeneracja wierteł koronowych-diamentowych, dzięki której będzie można nalutować nowe segmenty diamentowe  i ponownie będą one zdolne do pracy i wykonywania tych zadań, które wymagają odpowiednich możliwości technicznych. A takie wymagania dotyczą wiercenia w twardych materiałach. 

Dodaj komentarz