Wiertła koronowe diamentowe

Wiertła koronowe diamentowe do wiercenie rdzeniowego w betonie, betonie zbrojonym i innych twardych materiałach budowlanych składają się z rury stalowej zakończonej segmentem bądź ringiem diamentowym.

Standartowo mniejsze średnice 12-50 mm posiadają mocowanie 1/2 cala zaś większe 40 -1300 mm to 1  1/4 cala. Możemy trafić na wiertnice diamentowe firm Hilti, Golz które mają inne mocowania do których posiadamy odpowiednie adaptery. 

wiertło koronowe na sucho PDA
wiertło koronowe diamentowe

Wiertła koronowe diamentowe zaprezentowane w cenniku to wiertła spawane laserowo do betonu zbrojonego ale wykonujemy także lutowane srebrem, do których  zawsze dobieramy odpowiedni segment co do rodzaju materiału i mocy maszyny. Posiadamy segmenty do betonu, betonu zbrojonego, asfaltu, granitu. Możemy dostarczyć narzędzia diamentowe w tym wiertła koronowe o niestandartowych średnicach, długościach i mocowaniach. Zadzwoń !!!

Wiertło koronowe – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Czym jest wiertło diamentowe? Do czego służą wiertła koronowe i jakie wybrać? Wiertła koronowe, nazywane również wiertłami diamentowymi, to specjalistyczne wiertła, które służą do wykonywania głębokich otworów o zróżnicowanych średnicach, przeznaczone przede wszystkim do pracy w twardych materiałach. Nie wyglądają one jednak jak klasyczne wiertło, które możemy kojarzyć z pracy z klasyczną, małą wiertarką. Z wyglądu przypominają bardziej rurę z pustym, wydrążonym środkiem, zakończoną diamentowymi elementami odpornymi na ścieranie. Ostrza rozmieszczone są w obwodzie krawędzi roboczej. Wiertło koronowe w postaci rury sprawdza się szczególnie podczas głębokich wierceń i robienia dziur na wylot. Drugi rodzaj wiertła w kształcie garnka nadaje się również do wiercenia płytkich, ale szerokich dziur. Wiertła diamentowe stosowane są przy produkcjach, budowach, w transporcie kolejowym, przemyśle petrochemicznym i wszędzie, gdzie wymagane jest wiercenie w twardych materiałach. W zależności od dobranego rodzaju wiertła koronowego zmienia się jego zastosowanie – istnieją na przykład wiertła koronowego zaprojektowane specjalnie do wiercenia w płytkach, porcelanie i kaflach. Najwyższej jakości segmenty diamentowe zastosowane w wiertłach koronowych spawane są laserowo. Zespoły tnące optymalizują geometrię krawędzi tnącej, zwiększając wydajność cięcia i zmniejszając jego siłę. Sposób, w jaki zaprojektowane jest wiertło, pozwala również na zmniejszenie tarcia między wiertłem a materiałem, co ułatwia pracę. Wiertła koronowe (diamentowe) doskonale nadają się do pracy w trudnych warunkach, również przy pracy na sucho.

Zastosowanie wierteł koronowych – w jakich materiałach można wiercić?

Wiertła diamentowe umożliwiają wiercenie w różnych, nawet najtwardszych i najtrudniejszych do poskromienia materiałach. Należy do nich przede wszystkim beton – wszystkie jego rodzaje, w tym silnie zbrojony, a ponadto materiały takie jak granit, kamień naturalny i piaskowiec naturalny. Wiertłem koronowym wiercić można również w cegle, w asfalcie oraz w bloku z pustaków. Wiertło diamentowe jest bardzo uniwersalnym narzędziem – można dobrać odpowiednią długość i szerokość wiertła, a nawet skorzystać z wydłużających wiertło przedłużek. Do największych zalet wierteł diamentowych należy fakt, że nie trzeba rozkuwać wcześniej wierconego materiału używając do tego udaru. Dzięki temu wywiercone otwory są równe i symetryczne, a co za tym idzie – mogą być dopasowane pod precyzyjne prace takie jak montaż rur. Warto również pamiętać, że nie można podłączać wiertła koronowego do urządzenia z włączonym udarem – mogą wtedy ulec uszkodzeniu, a nawet nieodwracalnemu zniszczeniu.

Jak poprawnie używać wiertła koronowego? Wiercenie wiertłem diamentowym

Przede wszystkim, jako przy każdym tego typu przedsięwzięciu, należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy – BHP. Przed rozpoczęciem wiercenia konieczne jest każdorazowo zadbanie o stan techniczny wiertnicy oraz upewnienie się, że używane są jedynie sprawdzone wiertła. Trzeba również sprawdzić, czy wszystkie elementy są stabilnie przymocowane – to pozwoli na uniknięcie drgań, które mogą uszkodzić wiertło, a czasem samą wiertnicę. Ważnym krokiem jest dopasowanie prędkości wiertła koronowego do wierconego materiału, ustawiając odpowiedni bieg na wiertnicy. Wiertło koronowe musi zostać wprowadzone stabilnie do twardego materiału przy użyciu stosownego statywu. Jeżeli nie mamy pewności czy beton, w którym wiercimy jest silnie zbrojony, Warto zacząć wiercić wolniej, obserwując materiał. Generalnie powinniśmy wiercić na mokro, używając wody do chłodzenia wiertła, zapobiegając nadmiernemu pyleniu i szybkiemu jego zużyciu.

Bezpieczeństwo przy używaniu wiertła koronowego

Nie należy podchodzić do pracy z wiertłem koronowym jak do standardowego wiercenia – używane w tym celu profesjonalne wiertnice mają zazwyczaj duży moment obrotowy. Przy małych średnicach dziur – do 80 mm – możliwe jest wiercenie z ręki, bez użycia pośredniczących urządzeń. Natomiast przy większych otworach wiercenie z ręki nie jest możliwe – wiertnica i wiertło koronowe z dużą średnicą to spory ciężar, który może być wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonych użytkowników. Ogromna moc urządzenia w połączeniu z twardym materiałem może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Posiadamy w sprzedaży wiertła do wiercenia na mokro i sucho. Z reguły wiercenie powinno odbywać się z użyciem wody, niemniej czasami w budynkach zamieszkanych nie możemy sobie na to pozwolić.

W związku z zapotrzebowanie wprowadziliśmy wiertła koronowe do wiercenia na sucho z mocowaniem 1 1/4 cala. Jest to specjalnie opracowany segment diamentowy równomiernie rozłożony t.z PDA ze spoiwem przystosowanym do szybkiego wiercenia na sucho w betonie zbrojonym. Laserowe spawanie zapewnia większą wytrzymałość. 

Wszystkie wiertła koronowe – diamentowe można regenerować. Regeneracja wiertła koronowego polega na obcięciu części zużytej i nalutowaniu nowych segmentów. Wiertło zregenerowane nie odbiega dużo jakością od wiertła nowego. 

Skontaktuj się z nami

Posiadamy wiertła koronowe - diamentowe oraz:

Chcesz wiedzieć więcej?