Wiertła koronowe na sucho i wiercenie na sucho w betonie i betonie zbrojonym. Technika diamentowa. Wiertła diamentowe.

Wiertła koronowe na sucho to narzędzia diamentowe, które są wykorzystywane do wiercenia otworów w twardych materiałach, takich jak beton, granit, beton zbrojony, bez użycia wody lub innych płynów chłodzących.

Podstawowymi wiertłami diamentowymi do wiercenia na sucho były krótkie wiertła pod puszki elektryczne bądź wiertła diamentowe z mocowanie MI6 pod wiertarki, które posiadały długość roboczą 150 mm. Służyły one głównie to przewiertów ścian działowych w budynkach mieszkalnych.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowania rynku, wprowadziliśmy wiertła koronowe na sucho z mocowaniem 1 1/4 UNC do wiertnic diamentowych o długości roboczej 300 mm. Wiertła te mają segmenty diamentowe turbo, które są ułożone w regularny wzór tak zwany PDA. Jest to dosyć nowa technologia, w której diamenty są poukładane w specjalnej matrycy równomiernie jeden przy drugim w czasie spiekania. Technologia ta zwiększa żywotność segmentu o około 70% i szybkość o 30%. Wiertłami tymi i dobrą wiertnicą diamentową możemy swobodnie robić przewierty stropowe-mocno zbrojone bez użycia wody.

Wiertła koronowe na sucho są zwykle wykorzystywane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody lub z jakichś powodów nie można jej stosować, jak na przykład wewnątrz budynków, w miejscach bez dostępu do źródła wody lub w przypadku, gdy zastosowanie wody byłoby niewskazane, np. podczas wiercenia w pobliżu instalacji elektrycznych bądź nie możemy po prostu zalać klientowi mieszkania. Przed użyciem wiertła koronowego na sucho należy upewnić się, że jest ono odpowiednie do rodzaju materiału, który ma być wiercony, oraz zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Wiertła koronowe na sucho mogą wymagać stosowania specjalnych wiertnic z mikro-udarem takich jak AGP DM52D w celu zapewnienia większej szybkości wiercenia..

Wiercenie na sucho wiertłami diamentowymi może być trudniejsze i bardziej wymagające niż wiercenie z użyciem płynów chłodzących, ponieważ brak płynu chłodzącego może powodować przegrzanie narzędzia i materiału, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia wiertła diamentowego. Spawanie laserowe użyte w produkcji zapewnia dużo większą odporność na przegrzanie niż wiertła lutowane srebrem, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Wiercenie na sucho wiertłami koronowymi wymaga zwykle stosowania odpowiedniej prędkości wiercenia. Z reguły wiercimy wolniej i z mniejszym naciskiem, aby zapobiec przegrzaniu narzędzia i materiału a czasami warto zastosować krótką przerwę i pozwolić na odprowadzenie urobku przez podłączony odkurzacz. Kiedy zauważymy, że temperatura wiertła koronowego osiąga bardzo dużą temperaturę zalecamy krótką przerwę. 

Zapraszamy do testów. Zespół Diamtrade.